15 Şubat 2017 Çarşamba

Lapseki Yat Limanı Projesi Nasıl Gidiyor?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı aracılığıyla yaklaşık 6 ay önce ihalesi gerçekleştirilen Lapseki Yat Limanı’nın inşası tüm hızıyla devam ediyor.Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde yapımına başlanan yat limanının bu yıl içerisinde bitmesi planlanıyor.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin daha önce Lapseki’deki bakımsız ve atıl durumdaki balıkçı barınaklarının turizme yönelik yat limanı ve balıkçı barınağı olarak ekonomiye kazandırılması için ÇTSO’ya 49 yıllığına tahsisi talebinde bulunulduğunu ve kabul edildiğini ifade etmişti.

Bülend Engin yapımı devam eden Lapseki Yat Limanı’nı Lapseki ve Çanakkale ekonomisine, yat turizmine katkı sağlayacağını belirtmişti.

Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz Kuşadası’ndan İstanbul’a kadar çekek yerleriyle, sosyal tesisleriyle, sahil tesisleriyle bir yat limanı olmadığının altını çizdi. Balıkçı barınağının hem yat limanı hem de sosyal tesislere dönüşeceğinin sinyalini veren Yılmaz, spor alanları, lokanta, otel gibi turistlerin birçok alanda hizmet alabileceğine değinildi. Lapseki ilçesinde devam eden çalışmaları Ak Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan yakından takip ediyor.

Çanakkale'nin Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz’da, 6 ay önce ihalesi yapılan yat limanı projesiyle turizmin canlanacağını hem de kent ekonomisine katkı sağlanacağını belirtiyor. Lapseki' de yaklaşık 3 yıldır gündemde olan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı aracılığıyla 6 ay önce ihalesi gerçekleştirilen yat limanı projenin, bu yıl içerisinde hazır olacağı belirtildi.


Lapseki’ nin yat limanı projesiyle yeni bir çekim merkezine dönüşeceğini belirten Eyüp Yılmaz projenin ayrıntıları ile ilgili şunları söylemişti: "Şuanda projeyi alan firmayla, Lapseki Belediyesi sürekli beraber çalışıyoruz. Bununla ilgili arkadaşlarımız sürekli yerinde ve zaman zaman da masa başında çalışıyor. Bildiğimiz kadarıyla Kuşadası'ndan İstanbul'a kadar çekek yerleriyle, sosyal tesisleriyle, sahil tesisleriyle bir yat limanı yok. Bazı yerlerde yat limanı olsa da sadece bağlayabiliyorlar. Ama burada olacak olan yat limanı hem sahil sosyal tesisleri olacak. Spor alanlarından, lokantasından, otelinden hepsi olacak. Hem aynı zamanda da insanlar yatlarını burada kıyıya çekip bakımlarını yapabilecekler. Bunun çok önemli olduğunu söylüyorlar. Lapseki' deki yat limanı turizmini canlandıracak. Lâpseki ekonomisine katkı da olacağını düşünüyorum" diye belirtmişti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder