22 Aralık 2016 Perşembe

İSO Çevre Ödülü, Deniz Suyundan Enerji Üreten, Bülend Engin Başkanlığında İÇDAŞ'ın Oldu.


İSO Çevre Ödülü, Deniz Suyundan Enerji Üreten İÇDAŞ'ın Oldu.

Ülkemiz’de çevre alanında yaptığı atılımlarla öncü olan İçdaş, dünya da bir ilk olan deniz suyunda enerji üretimi ve soğutma suyunda balık üretimi uygulamaları ile İSO Sürdürülebilir Çevre Dostu Uygulama 1.’lik ödülünü almaya hak kazandı.İçdaş birçok çevre ödülünün yanı sıra 2008 yılında AB Çevre Ödülü’nü de almıştı.
İstanbul Sanayi Odası tarafından verilen Çevre Ödüllerinde İçdaş Sürdürülebilir Su Yönetimi Projesi ile birincilik ödülünü almaya hak kazandı. Proje kapsamındaki iki uygulamanın ise dünyada bir başka örneği yok. Bunlar deniz suyundan enerji üretimi ve soğutma suyu deşarjında profesyonel balıkçılık faaliyeti. Ülkemizin en büyük Çelik ve Enerji tesislerinden birinin, içme suyu dahil tüm tatlı su ihtiyacını denizden elde ediyor olması da ödüle layık görülen uygulamalardan biri olarak değerlendirildi. 
 Ödüller üç farklı kategoride düzenlendi. Bunlar;
- Sürdürülebilir Çevre Dostu Uygulama Ödülü
- Sürdürülebilir Çevre Dostu Ürün Ödülü
- Çevre Alanında Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü
İstanbul’daki birçok Üniversitenin öğretim görevlileri, Çevre alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları ve Kamu Kurumlarından oluşan seçkin bir jüri topluluğu tarafından yapılan değerlendirme sonucundan İçdaş Sürdürülebilir Su Yönetimi Projesi ile birincilik ödülüne layık görüldü.
Ödül, 8 Aralık 2011 günü İSO tarafından düzenlenen bir törenle İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin tarafından alındı.Ödül Törenine Çanakkale Valisi; Sayın Güngör Azim Tuna, Çanakkale Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan, Biga Kaymakamı Sayın Fatih Genel ve Biga Belediye Başkanı Sayın Mehmet Özkan’da katıldı.Sürdürülebilir Su Yönetimi Projesinde 1.’lik ödülüne layık görülen proje kapsamında ise şu uygulamalar yer alıyor;
1.  Denize deşarj edilen deniz soğutma suyunun potansiyel enerjisinden yararlanarak dünyada bir ilk olan deniz suyundan elektrik enerjisi elde edilmesi,
2.  Denize deşarj edilen soğutma sularında dünyada bir ilk olan Çipura ve Levrek balık üretim çiftliği kurulması,
3.  Yer altı sularının korunması için tesislerin; kazan suyu, çelik soğutma suyu, içme suyu gibi tüm tatlı su ihtiyacının sınırlı bir kaynak olan yer altı suyu yerine sınırsız bir kaynak olan denizden elde edilmesiHiç yorum yok:

Yorum Gönder