22 Aralık 2016 Perşembe

Türk Milleti Direndi , Çanakkale Direndi


 FETÖ/PDY mensubu askerlerin hükümete yönelik darbe girişimine karşı Çanakkale’de halk meydana indi, askerin kışlalardan çıkmasına izin vermedi. Darbecilerin görevlendirme listesinde ‘Sıkıyönetim Komutanlığı’ olarak gösterildiği iddia edilen Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı önünde polis sabaha kadar bir toma aracı ile nöbet tuttu, inzibat rütbelilerin bölgede bulunmaları dikkat çekti. Sabah ilk ışıklarıyla birlikte Boğaz Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu Çanakkale C. Başsavcılığının talimatıyla gözaltına alındı.
    Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Musa Aysever’in ise ayaklanan askerlerle ilgili “kışlanıza dönün” diye talimat verdiği iddia edildi. Çanakkale Valisi Hamza Erkal, kentte bulunan askeri öğrenciler ve başında bulunan subayların İstanbul’a acil dönüş yapmak istemelerine izin vermedi, bununla ilgili Gelibolu’da savcılık işlem başlattı. Çanakkale’de bulunan Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, geceyi demokrasi nöbeti tutan Çanakkaleliler ile birlikte geçirdi, sabah Ankara’ya döndü. Ak Parti İl Başkanlığı hafta sonu herkesi İskele’de demokrasi nöbeti tutmaya çağırdı.
    Geçtiğimiz Cuma akşamı başlayan ve cumartesi günü kırılan hükümete karşı darbe girişimi Çanakkale’de de öfkeyle karşılandı. Ankara, İstanbul ve çeşitli kentlerle birlikte aynı saatlerde darbe girişimine karşı tek vücut olan Çanakkaleliler, oluşturdukları araç konvoyları ile sabaha kadar kentte bulunan askeri kışlalar önünde kornalı turlar attı, askeri kışlasından çıkarmadı. Darbe girişimine karşı ilk tepkiler şöyle gelişti;
TURAN, İSKELEDE SESLENDİ
    Geçtiğimiz Cuma günü seçim bölgesi çalışmaları nedeniyle Çanakkale’ye gelen Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, darbe girişiminin başladığı saatlerde Yalı Caddesi üzerinde bulunan Ak Parti İl binasına geldi. Burada kısa bir değerlendirme yaptıktan sonra Turan, partililerine ‘Sokağa çıkıyoruz. İskele’ye bekliyoruz’ çağrısı yaptı. Daha sonra İl Başkanı Yeşim Karada ile birlikte meydana gelen Ak Parti Grup Başkanvekili Turan, darbeye direnen kalabalığı hitaben şu konuşmayı yaptı “Bugün tarihi bir an yaşıyoruz. Bugün çocuklarımıza onurla, gururla, marşla alçaklara 'dur' dediğimiz günü yaşıyoruz. Bugün Türkiye'nin birçok yerinde komutanlarımızla ve valilerimizle görüştüm. Birkaç yerde yanlış yapan paralel uşakları hariç olmak üzere tüm millet meydanlara çıktı. Buradan tekrar tekrar şu meydandaki binlerce Çanakkalelilere teşekkür ediyorum. CHP'lisi burada, MHP'lisi burada ve Ak Partilisi burada. Çünkü darbenin partisi olmaz. Darbe, millete karşıdır. Darbe, milli iradeye karşıdır" dedi.

Yanlış yapana bedelinin sorulacağını söyleyen Turan, "Az önce Pensilvanya'dan aldığı talimatla İstanbul Atatürk Havalimanı'nı işgal eden maaşlı olan paralı adamlar, halkımızın meseleye el koymasıyla geri çekilmeye başladılar. 1'nci Ordu komutanımız ve kolordu komutanımız 'Bu TSK'nın bir tavrı değildir, TSK bunu yapamaz, asker evine dön' talimatı verdi. Çünkü bu asker bizim askerimiz, yanlış yapanı ayıklarız. Yanlış yapana bedelini sorarız. Ama asker bizim evladımız. Göreceksiniz, Tayyip Erdoğan'ı, milli iradeyi, sözüm ola hapse atmaya kalkan, idam etmeye kalkan kim varsa yargının önünde inim inim inleyecek" diye konuştu.
"Çanakkale üzerinden İstanbul'a gitmeye çalıştılar"
Kalkışmacıların Çanakkale üzerinden İstanbul'a gitmeye çalıştıklarını da söyleyen Turan, "Askeriyemizden yanlış yapan bir grup askerler, otobüslere bindi İstanbul'lara gitmeye kalktı. Ama valimiz, komutanımız tutuklama kararı verdirdi ve onları göndermedi. Bir kısmı oradan 
ulaşamayacağını görünce dedi ki; 'Eceabat ve Gelibolu'dan karşıya geçip, Bursa'dan gidelim.' Gemileri durdurduk, 'gidemezsiniz' dedik. İstanbul'da yanlış yapan askerin tankının önüne bu millet 'dur' dedi. Çanakkale'de yanlış yapmak isteyen askerin gemisine 'dur' dedi bu millet, 
İstanbul'a göndermedi. Çünkü bir daha diyorum. Darbenin iyisi, kötüsü olmaz. Terörün iyisi kötüsü olmaz. Silahlı olan kuvvetlerimiz, bu milletin yanında olmak kaydı ile başımızın tacıdır. Biz Çanakkale'de şehitler verdik. Bedel ödedik. Ancak kendi kavgamızı yapalım diye değil. Dünyaya karşı yedi düvele karşı savaştık. Askerimizin burnu kanamayacaktır. Vatandaşımızın burnu kanamayacaktır, kanamamalıdır. Ancak, Çanakkale'nin şu meydanının dolu olmasının bin tane izahı var" dedi.
Demokrasinin yanında, silahın karşısındayız.
Farklı partilerden insanların meseleye sahip çıktıklarını da söyleyen Turan, "Artık bu millet bir daha Adnan Menderes görmek istemiyor. Maalesef ülkemizin siyasi tarihinde defaten darbedeler oldu. Darbe söylentisi olduğunda hemen şapkasını çıkarıp, ceza vermek isteyen oldu. Ama bu ülkenin Cumhurbaşkanı, devletimizin başkanı milletimize dedi ki, ' Bu harekât yanlış yapanların harekâtı, çıkın meydanlara' dedi. O yüzden meydanlardayız. Bugün farklı partilerden insan meseleye sahip çıkıyorsa, sandığa sahip çıkıyor, milli iradeye sahip çıkıyor. Kepez'i CHP alacak alkışlayacağız. Lâpseki’yi Ak Parti alacak alkışlayacağız. Bizler beraberce yol yürüyeceğiz. Kavgamız bir yere kadar. Ama silahın olduğu yerde, kanın olduğu yerde demokrasi olmaz. Demokrasinin yanındayız, silahın karşısındayız" diye konuştu.
"Darbelerden en büyük zararı solcular gördü’’
 CHP'li Kepez Belediye Başkanı Dr.Ömer Faruk Mutan,Bülent Turan'ın yanından meydandaki kalabalığa hitap etti. Mutan,"Değerli Çanakkaleliler,demokrasinin temel bir kuralı var.Bu meclise hiçbir akıl,hiçbir güç müdahale edemez.Ben 12 Eylül darbesini yaşamış bir insanım.Bu darbelerden en büyük zararı gören biz solcularız biliyor musunuz? Bu darbeler bu ülkede yaşanmayacak.Biz kendi içimizde kendi sorunlarımızı çözeceğiz arkadaşlar"dedi.
ÇANAKKALE MİLLETVEKİLLERİ NE DEDİ?

  Darbe girişiminin yapıldığı saatlerde Adana’da bulunan ve partisinin bir çalışmasına katılan Ak Pati Çanakkale Milletvekili sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı ‘’ Bizim bu millet için verecek bir canımız var ama onu bir çapulcu için vermeyiz diyor... Allah'ımıza sonsuz şükürler olsun canlarımızı yitirdik ama Vatanımızı vermedik’’
    Meclis çalışmaları nedeniyle Ankara’da bulunan CHP Çanakkale Milletvekili, ‘daryebekarşıyız’ platformu sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda TBMM’deki çalışma odasından söz etti . O paylaşım şöyle “Milletvekillerinin olduğu Halkla İlişkiler binası atılan ilk Bombayla zarar gördü. Birçok Oda da zarar gördü. Odamdan ayrıldıktan 15 dk sonra benim odanın ve odanın önündeki koridorun durumu.. Perde kornişinden koptu, lamba kapağı patladı. Çerçevelerin menteşeleri yerinden fırladı. Kitaplar raftan düştü. Tavandan toz parçalar koptu.
CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ise gazetemiz baskıya hazırlandığı saatlere kadar darbe girişimiyle ilgili herhangi bir değerlendirme ve açıklama yapmadı.
VALİDEN AÇIKLAMA
  Öte yandan Çanakkale Valisi Hamza Erkal, darbe girişiminin sonlandırılmaya çalışıldığı saatlerde Türkiye Cumhuriyeti’nin meşru hükümetini devirmeye yönelik kalkışma ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Vali Hamza Erkal, “15 Temmuz 2016 tarihi itibari ile Türkiye Cumhuriyeti’nin meşru hükümetini devirmek maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinden bir grup terör örgütü mensubunun darbe girişimde bulunması neticesinde dün bütün halkımız milli iradeye sahip çıkmıştır. Halkımız darbe girişimine karşı dik bir duruş sergilemiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin meşru hükümeti bu darbeyi yapmaya kalkışan terör örgütü mensuplarını ele geçirmiş durumdadır. Dünden itibaren Çanakkale’mizde de milli iradeye sahip çıkmak, kendi meşru hükümetine devletine ve vatanına sahip çıkmak adına bütün halkımız meydanlara döküldü. Meydanlardan bütün Türkiye'ye sesini duyurdu. Bu milletimizin demokrasiyi özümsediği, kendi meşru hükümetine karşı girişilecek herhangi bir kalkışmayı bertaraf etmeyi kendi canıyla dahi olsa göze aldığının göstergesidir. Özellikle Çanakkale'de halkımız şehitlerimize yakışır bir şekilde vatanına sahip çıkmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yer alan terör örgütü mensuplarının yayınladıkları listede Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı olarak görev yapan Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu listede sıkıyönetim komutanı olarak belirlenmiş. Bunun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız onunla ilgili gözaltı işlemi uygulamıştır. Şu an gözaltındadır. Konutunda ve makamında aramalar yapılarak yasal işlemler gerçekleştirilecektir.
   Ayrıca, Gelibolu ilçemizde dün 419 Türk, 49 Katarlı, 7 Tunuslu, 2 Gürcü toplam 477 kara harp okulu öğrencisi, 16 Subay ve astsubay ile 9 şoför emir aldıkları için İstanbul’a dönüş yapmak ve oradaki darbecilere katılmak üzere harekete geçmeleri dolayısıyla gözaltına alınmışlardır. Gelibolu Cumhuriyet Başsavcılığının onlarla ilgili işleri devam etmektedir. Halkımızın, Çanakkalelilerin kendi hükümetlerine sahip çıkmaları ve bu iradeyi sabaha kadar o meydanlarda durarak göstermeleri dolayısıyla ben bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çanakkale evladına yaraşır bir tavır içerisinde olmaları dolayısıyla da mutluluk duyuyorum. Çanakkale den harekâta başkaca katılan olmamıştır ancak istihbarat birimlerinin elde edeceği bilgiler çerçevesinde bunlar genişleyebilir.” Dedi.
 REKTÖRDEN AÇIKLAMA
    Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Yücel Acer darbe girişimini mesaj yayınlayarak kınadı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Yücel Acer yayınladığı mesajda şu ifadeleri kullandı; “Gayrimeşru ve İnsanlık Dışı Darbe Girişimini Şiddetle Lanetliyoruz. Milletimiz, kendi iradesini hâkim kılmak için büyük mücadeleler verdi, büyük bedeller ödedi ve bu noktaya gelebildi. Halk iradesinin ve demokrasinin değerini en iyi bilen kesimlerden birisi akademik camiamızdır. Halk iradesini gasp etmeye kalkışan, halkımıza silah doğrultabilen ve ülkemizin varlığına kasteden bütün yapılanmaların karşısında durduğumuzu, duracağımızı, Milletin iradesine dayanan devlet yönetimini gayri meşru ve insanlık dışı yöntemlerle ele geçirmeye dönük darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.
STK’DAN İLK TEPKİ
     Çanakkale’de darbe girişimine karşı ilk açıklama ÇTSO Yönetim Kurulu Bülend Engin’den geldi. Engin, darbe girişiminin şiddetlendiği saatlerde sosyal medya üzerinden şu paylaşımı yaptı “Tek irade ve yegâne rehberimiz halkımızın iradesidir. Demokrasi vazgeçilmezdir ve demokrasi ile seçilen meşru yönetimin yanındayız. Türkiye’nin gelişimine hizmet etmek demokrasiye sahip çıkmak için varız. Bu tarihi gecede milletimiz demokrasi iradesi tecelli edecektir. Karar daima Türk milletinin takdir yüce hakkındır “ 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder