22 Aralık 2016 Perşembe

Bülend Engin 'Üretmek İçin Doğmuş'


Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin tam bir işkolik. Hayat felsefesini ‘Çalışmak, çalışmak, çalışmak’ olarak belirleyen Engin, en büyük hobisinin ve en sevdiği sporun yine ‘çalışmak’ olduğunu söylüyor. “İş yaşamıma üretim dünyasında başladım, orada da devam ediyorum. Üretmek benim için kariyer değil, yaşam biçimi” diyen Bülend Engin, ekliyor: “Hayatım üretim mutfağında geçiyor. Yaşamımda en vazgeçilmez lezzet, ülkemize yeni bir üretim tesisi kazandırmaktır.” Çanakkale’de ileriye doğru atılan her adımı destekleyen, adeta bu kentle yatıp kalkan, seçileli kısa süre olmasına rağmen yat limanı, çarşı, kruvaziyer iskelesi gibi çalışmaların yanı sıra
 kısıtlı da bütçesiyle gerçekleştirdiği iş ve kongre merkezi yatırımlarıyla dikkat çeken Bülend Engin, iş dışı yaşamını Sıradışı’yla paylaştı.
HAYAT FELSEFESİ
Çalışmak, çalışmak, çalışmak...
OTOMOBİL
Benim için sadece bir araç
* İlk arabam beyaz renkli sıfır kilometre bir Murat 124’tü.
* Benim için otomobil sadece bir araç. İşin ve üretimin parçası. Esas olan daima bizi var eden toplumla bir ve bütün olmak. Araba, marka ve modeliyle bir statüko aracı olmamalı. Otomobil kullanımında bu noktada hassasiyetim var.
* Trafikte araç kullanma şeklinin, insanlara saygınızın ve kültürünüzün ifadesi olduğunu düşünürüm. Kurallar hepimiz can sağlığı için var. Kurallara uymakla kalmam, çevremdeki herkesin uymasını sağlamak için de her şeyi yaparım.
* Hayat mücadelesinde varlığı da yokluğu da bilirim. Araç tercihimde topluma saygıyı gözetirim. Yerine göre atlar Doblo’yla da giderim.
BESLENME
Yalnız yemek yemeyi sevmem
* Evde veya işte yemek için yaşamam. Yaşamak için zaman buldukça yerim.
* Zamanla yarışırken nadir kahvaltı yapabiliyorum. Ancak olmazsa olmazım sabah çayıdır.
* Öğlenleri genellikle pas geçerim.
* Ana öğünle ara öğünüm çay ve kahve sanıyorum.
* Akşam yemekleri genelde iş yaşamımın bir parçası olmuş durumda. Yalnız yemek yemeyi sevmem. İş konuşarak yemek yemek, zamanı daha doğru kullanmak benim için.
* Tatlı aramam. Çay varsa sorun yok.
* Yemek ayırmam. Tabağımda her ne olmuşsa yenmediği vaki değildir. Tabağım temizlenmişçesine o yemek biter. İş temposunun oluşturduğu yemek kültürü içinde ise ekmek arası peynirin, simit ve kumrunun yeri apayrıdır.
* Hayatım “üretim mutfağında” geçiyor. Günde beş saatlik uykunun haricinde bir de toplantı ve yollarda geçen süreler olur. Yaşamımda en vazgeçilmez lezzet, ülkemize yeni bir üretim tesisi kazandırmanın lezzetidir.
MEKAN
* Dostlarla rahat edebilmeliyim
* Gittiğim yerde servis personelinin işini işyerinin sahibiymişçesine yapmasını, işini sahiplenmesini, hep daha iyi yapma atmosferini önemserim. Sonra temizliğe, en son da yemeğin tadına tuzuna bakarım.
* Yurt dışından ziyade ülkemin mekanlarını severim.
* Dediğim gibi dostlarımla rahat edebilmeliyim. Mekanlara anlam katan, çalışanlarının işlerine gösterdikleri özen ve sahiplenmedir. İşini en iyi yapan insanların arasında olmak her zaman ilk tercihimdir.
* Sportif bir gençliğim oldu. Futbol, masatenisi favorilerimdi. En güzel spor çalışmak. Ben de
çalışıyorum. 1976’dan bu yana Galatasaray’ın 6025 numaralı divan kurulu üyesiyim.

TATİL
Mutlaka ailemle değerlendiririm
* Tatili mümkün olduğunda ve mutlaka ailemle değerlendiririm.
* Deniz ve ormanın buluştuğu kıyıları tercih ederim. Özellikle de Çanakkale Assos, Gülpınar Babakale sahili ve Cunda Ayvalık bölgesi.
* Geçmişini bilmeyenin geleceği olmaz. Tarih, mitoloji ve antik çağın gün ışığıyla buluştuğu yerler geçmiş zamanın tanıklarıdır. Bu çalışmaları yapan ve geçmişi bugünle buluşturan bilim insanlarına ayrı bir saygım var. Tarih bilincimizdir. Her zaman, her yerde bu bilince sahip, maddi imkanı olmayan ancak manevi değerleri yüksek insanları desteklemeli ve yanlarında olmalıyız.
HOBİ
Çalışmak en büyük hobim
* En büyük hobim çalışmak.
* Türk sanat ve güncel Türk müziklerini severim.
* Her türlü araştırma, felsefe ve teknik kitaplardan hoşlanırım.
*Televizyonla ilgim sadece haberleri ve gelişmeleri izlemekten ibaret.
* Fotoğraf çeken, çiçek yetiştiren insanları takdir ediyorum. Ancak kendim için böyle bir zamanım hiç olmadı.
* Dostluk biriktiriyorum.
KARİYER
Üretmek benim için yaşam biçimi
* Bütün dünyada gençlerin hayata hazırlanması, ufkunun açık olması için en kutsal iş eğitim.
* Eğitim yaşamımda İzmir Atatürk Lisesi’ndeki öğretmenlerimin büyük emeği var. Hayatlarını öğrencilerine adamışlardı.
* Atatürk Lisesi’nde fen ağırlıklı eğitimimle yurt dışı eğitim için açılan iki sınavda da birinci olmuştum. Mühendislik fakültesinin birinci ve ikinci sınıflarında kitap dahi almam gerekmeden şeref talebesi olabilmemi İzmir Atatürk Lisesi’nde aldığım eğitime borçluyum.
* Ancak bu benim değil, başta matematik hocam rahmetli İrfan Bey, fizik hocam Hilmi Bey olmak üzere asıl tüm derslerimde çalışma duygusunun kutsallığını aşılayan, her daim sevgi ve saygıyla andığım okul sonrası özel hocam Cahit Karaşan’ın bana verdikleri eğitimin karşılığıdır. Bizler de onlardan aldığımız feyzi bizden sonrakilere taşıyabilmişsek ne mutlu...
* Yüksek öğrenimimi ODTÜ’de yaptım. ODTÜ’de sadece teknik bilgi vermekle kalmayan, bize ufuk açan, ışık saçan hocalarımız vardı. Bize sadece bilgi değil, mantık yürütmeyi ve problem çözmeyi de öğrettiler. Hepsini rahmet ve minnetle anıyorum.
* İş yaşamıma üretim dünyasında başladım, üretim dünyasında da devam ediyorum. Ülkemize gerçek ve kalıcı hizmeti veren üretim tesisleridir. Üretmek benim için kariyer değil, yaşam biçimi. Bu eğitimi almamış olsaydım tercihim yine mutlaka üreten, üretimde icraatçı olan bir mühendislik olurdu.


Kaynak : http://bulendengin.com/tr/post/Bulend-Engin-Uretmek-icin-dogmus

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder